Adjudication & Awards Scheme - Past Winners
Winners & Nominees - Sullivan Section - 2018
Colour Key: 1st 2nd 3rd
Best Overall Show
Ragtime The MusicalBravo Theatre Group, Loughrea
GreaseSt. Mary's Choral Society, Clonmel
All Shook UpCoolmine Musical Society
Sister ActKilcock Musical & Dramatic Society
Jesus Christ SuperstarSouth Eastern Youth Theatre, Waterford
Spirit of AIMS/Adjudicator's Special Award
JW ProductionsMr. Carter
Robert Donnelly - As well as choreographing the tap routines for an excellent team of dancers, his own individual performance was a dynamically, superb exhibition of tap and ballet.
Kilcock Musical & Dramatic SocietySister Act
Phillipa Alford & Fiona Shirran - For two almost show-stealing, and outstandingly hilarious cameo performances.
Tipperary Musical SocietyThe Pirates of Penzance
Deirdre Ryan - For a complete performance in a song, from the superb character comedy of the first verse to the operatic splendour of the second, this was a brilliantly devised and performed moment of musical theatre.
Best Director
Tommy Ebbs Trophy
Niall Heaney
Ragtime The Musical
Bravo Theatre Group, Loughrea
Des Henn
Grease
St. Mary's Choral Society, Clonmel
Pat McElwain
All Shook Up
Coolmine Musical Society
Best Musical Director
Shane Farrell
Ragtime The Musical
Bravo Theatre Group, Loughrea
David Hayes
Jesus Christ Superstar
South Eastern Youth Theatre, Waterford
Dave McGauran
All Shook Up
Coolmine Musical Society
Best Stage Management
Joe Sinclair
Hello, Dolly!
Pioneer Musical Society
Ian Hanrahan
Little Shop Of Horrors
Roscrea Musical Society
Des Hurley
All Shook Up
Tralee Youth Musical Society
Best Ensemble
Fermoy Musical SocietySister Act
Sunday Morning Fever
South Eastern Youth Theatre, WaterfordJesus Christ Superstar
Jesus Christ, Superstar
St. Patrick’s Hall Musical Society, StrabaneFootloose
Mama Says
Best Female Singer
Sarah Corcoran as Sarah
Ragtime The Musical
Bravo Theatre Group, Loughrea
Karen Hawthorne as Eliza
My Fair Lady
Lisnagarvey Operatic & Dramatic Society
Katy Nicholas as Reno Sweeney
Anything Goes
Kilmainham Inchicore Musical Society
Best Male Singer
Kevin Fagan as Judas
Jesus Christ Superstar
St. Mary's Musical Society, Navan
John Murphy as The Pirate King
The Pirates of Penzance
Tipperary Musical Society
Rob Vickers as Jesus
Jesus Christ Superstar
South Eastern Youth Theatre, Waterford
Best Actress
Amanda Cunningham as Deloris Van Cartier
Sister Act
Kilcock Musical & Dramatic Society
Jennifer McGann as Dolly Levi
Hello, Dolly!
Pioneer Musical Society
Lainey O'Sullivan as Eva Peron
Evita
Trinity Musical Theatre Society
Best Actor
Conor Begley as Judas
Jesus Christ Superstar
Bardic Theatre, Dungannon
Ray Collins as Teyve
Fiddler On The Roof
Waterford Musical Society
Anthony Fitzpatrick as Bill Snibson
Me & My Girl
Dundalk Musical Society
Best Actress In A Supporting Role
Helena Begley as Mother Superior
Sister Act
Kilcock Musical & Dramatic Society
Sarah Kenny as Sr. Mary Patrick
Sister Act
Ennis Musical Society
Danielle Williamson as Irene Molloy
Hello, Dolly!
Pioneer Musical Society
Best Actor In A Supporting Role
John Conroy as Horton the Elephant
Seussical The Musical
Bray Musical Society
Shane Fox as Jud Fry
Oklahoma!
Dunboyne Musical Society
Cathal O'Donoghue as Major General
The Pirates of Penzance
Tipperary Musical Society
Best Comedienne
Ashley Doran as Natalie
All Shook Up
Enniscorthy Musical Society
Emma Jane Reilly as Deloris Van Cartier
Sister Act
Malahide Musical & Dramatic Society
Serena Salmon as Miss Sandra
All Shook Up
Coolmine Musical Society
Best Comedian
James Dobbs as Dennis
All Shook Up
Enniscorthy Musical Society
Seán Harkin as Orin Scrivello
Little Shop Of Horrors
St. Patrick's Choral Society, Downpatrick
Kevin Hartnett as Chad
All Shook Up
Coolmine Musical Society
Best Chorus
Ragtime The MusicalBravo Theatre Group, Loughrea
Jesus Christ SuperstarSouth Eastern Youth Theatre, Waterford
EvitaTrinity Musical Theatre Society
Best Choreography
Aisling Rountree
Oklahoma!
Dunboyne Musical Society
Barbara Meany
Grease
St. Mary's Choral Society, Clonmel
Cisca Devereux & Katie Mirocha
Evita
Trinity Musical Theatre Society
Best Technical (Lighting, Sets & Sound)
Br. Fitzy Trophy
Rock of AgesPortlaoise Musical Society
The Wizard of OzStage One New-Musical Group, Dundalk
GreaseSt. Mary's Choral Society, Clonmel
Best Visual (Costumes, Props, Make-Up & Hair)
Joseph And The Amazing...Boyle Musical Society
Rock of AgesPortlaoise Musical Society
Fiddler On The RoofWaterford Musical Society
Best House Management
Sister ActEnnis Musical Society
Sister ActFermoy Musical Society
All Shook UpLondonderry Musical Society